قوانین ست کردن رنگ لباس + جدول رنگ های ست

نکاتی خلاقانه برای ست کردن رنگ لباس
خلاصه

ست کردن رنگ لباس و کدام رنگ ها در لباس باهم ست میشوند؟ و جدول رنگ شناسی برای داشتن استایل شیک تر را با هم مرور خواهیم کرد. گاهی اوقات مجبور هستید به دلیل شرایط کاری و یا هر چیز دیگری، هر روز تنوع زیادی در انتخاب و رنگ بندی لباس هایتان داشته باشید....

1400/9/27
3044 بازديد
نکاتی خلاقانه برای ست کردن رنگ لباس

اصول ست کردن رنگ لباس ها


ست کردن رنگ لباس کار چندان دشواری نیست. اما اگر این کار به کار روزانه تبدیل شود و مجبور باشید هر روز با یک تنوع جدید از خانه خارج شوید، کار شما کمی سخت خواهد شد. در این مقاله از مجله کالا تیتر به نکته های مهمی از ست کردن رنگ لباس اشاره خواهیم کرد.

  1. حواستان به رنگ هایی که کنار هم قرار می گیرند باشد. برای مثال ترکیب رنگ آبی با سبز و بنفش ترکیب رنگی زیبا و درستی است. همچنین ترکیب رنگ قرمز با زرد و نارنجی نیز یک ترکیب جذاب و زیبا است. نکته مهمی که در این ترکیب ها وجود دارد این است که این ترکیب ها نورهای یکدیگر را کاهش می دهند.
  2. برای ست کردن لباس هایی که چند رنگ هستند، باید یک رنگ را به دلخواه خود رنگ اصلی انتخاب کنید و بقیه رنگ ها را با همان رنگ انتخابی خود هماهنگ سازی کنید.
  3. سومین قانون در ست کردن رنگ لباس استفاده از رنگ های مکمل است. بعضی از رنگ ها به تنهایی جلوه چندانی ندارند و زمانی جلوه پیدا می کنند که کنار یکی از رنگ های اصلی قرار بگیرند. برای مثال رنگ سبز ترکیبی از رنگ های آبی و زرد است که به تنهایی جلوه ای ندارد، اما با قرار گرفتن کنار رنگ قرمز که یک رنگ مکمل برای این رنگ ها است به شدت برجسته می شوند و تاثیر زیادی روی درخشندگی هم می گذارند.
  4. استفاده کردن از پارچه های طرح دار همزمان با هم کار هوشمندانه و جالبی نیست. این ست ها جلوه و ظاهر چندان زیبایی نخواهند داشت. مثلا ترکیب یک پیراهن خال خالی با یک شلوار و یا دامن راه راه ترکیب زیبایی نیست.

اصول و قوانین رنگ شناسی در لباس

ست کردن رنگ لباس چگونه است

اگر با چرخه رنگ ها آشنا باشید، کار شما راحت تر خواهد بود. در چرخه رنگ ها شما می توانید به راحتی تشخیص دهید که کدام رنگ ها با یکدیگر جلوه و نمای بهتر و بیشتری دارند.
رنگ های اول: رنگ آبی ،زرد و قرمز هستند.
رنگ های ترکیبی: رنگ های بنفش؛ نارنجی و سبز هستند.
بعضی رنگ ها در دسته سوم قرار میگیرند که از ترکیب رنگ های اول و رنگ های ترکیبی به دست می آیند.
رنگ ها بیانگر معنی و مفهوم خاصی هستند. مثلا رنگ زرد یک رنگ هشدار دهنده است و یا رنگ سبز رنگ صلح است.

رنگ آبی

ترکیب رنگ آبی با رنگ های بنفش، نارنجی و سفید ترکیب بسیار زیبایی خواهد بود. اما همین رنگ با ترکیب قرمز و زرد ترکیب جالبی نخواهد بود.

رنگ سبز

رنگ سبز با ترکیب رنگ های سفید, آبی, زرد وقرمز ترکیب خوبی خواهد شد. از رنگ سبز اگر به جا و درست استفاده کنید جزو رنگ های زیبا و پر کاربرد خواهد بود. رنگ سبز با ترکیب بنفش و نارنجی ترکیب زیبا و درستی نیست.

رنگ بنفش

رنگ بنفش با رنگ های مشکی؛ سفید، آبی و زرد هم خوانی دارد. رنگ بنفش جزو رنگ هایی است که به راحتی با بسیاری از رنگ ها قابل ست شدن است. برای مثال رنگ بنفش را با یک سایه روشن از خودش (بنفش) ست کنید و یک استایل شیک از خودتان بسازید.

رنگ نارنجی

رنگ نارنجی با رنگ های سفید، زرد، قرمز و آبی هارمونی خوبی دارد. در استفاده کردن از رنگ نارنجی دقت کافی راداشته باشید که یک انتخاب اشتباه کل استایل و ست را نامتوازن میکند. انتخاب رنگ سایه روشن نارنجی به جای رنگ تند آن انتخاب هوشمندانه تری خواهد بود.

ترکیب رنگ سفید و مشکی

ترکیب سفید و مشکی یکی از پرکاربردترین ترکیب ها است که طرفداران زیادی نیز دارد. در میان رنگ ها سفید درخشنده ترین رنگ ولی بدون وجود ترکیب رنگی است و رنگ مشکی بیشترین تیرگی با ترکیبی از تمام رنگ ها است.
رنگ سفید کنار هر رنگ دیگری که قرار بگیرد باعث برجسته تر شدن آن رنگ می شود و رنگ مشکی باعث از بین رفتن تندی رنگ های کنار خود می شود.

رنگ های گرم وسرد

 رنگ های گرم و سرد در ست کردن رنگ لباس

رنگ های گرم بیشتر مناسب فصل پاییز و زمستان است. رنگ قرمز، نارنجی و زرد رنگ های گرم هستند.
رنگ های سرد را بیشتر در تابستان و بهار استفاده می کنید. رنگ آبی، سبز و بنفش جزو رنگ های سرد هستند.
رنگ های خنثی بیشترین کاربرد را دارند. رنگ های خنثی مثل رنگ خاکستری، کرم و مشکی و سفید از پر مصرف ترین رنگ ها هستند.


رنگ های مکمل

شاید استفاده از رنگ های مکمل سلیقه هر شخصی نباشد. اما این ترکیب رنگ برای افراد با اعتماد به نفس بالا کار سختی نیست.

جدول رنگ ها در ست کردن لباس

استفاده از رنگ های مشابه

ترکیب رنگ های مشابه یک ترکیب خوب و زیبا است که باعث می شود ظاهری زیبا و جذاب داشته باشید. برای مثال ترکیب رنگ های قرمز و زرد ونارنجی یک ترکیب رنگ مشابه زیبا است.
در این ترکیب های مشابه استفاده از اکسسوری های مناسب، تاثیر چشم گیری در استایل شما می گذارد.
پیشنهاد ما به شما در ست رنگ های مشابه استفاده از سه رنگ است. بهترین انتخاب ترکیب سه رنگ مشابه است.
در ست کردن رنگ های اصلی به کار بردن یک رنگ خنثی بین رنگ های اصلی یک ایده خلاقانه و جالب خواهد بود. برای مثال در ترکیب رنگ های اصلی قرمز و آبی از یک رنگ خاکستری استفاده کنید.

ترکیب رنگ های خنثی با لباس های ساده

ترکیب رنگ های خنثی در ست کردن لباس

ست کردن رنگ لباس های ساده و بدون طرح قطعا کار سخت تری است.
در این نوع ست ها بهتر است که از یک لباس طرح دار بین لباس های ساده و بدون طرح استفاده کنید تا ست شما را برجسته تر کند.
برای مثال اگر یک لباس بافت ساده دارید بهتر است از یک دامن و یا شلوار راه راه و یک بوت ساده با رنگ خنثی استفاده کنید.

جمع بندی
بهترین استایل را خود شما میسازید. امیدواریم که مطالب بالا کمکی در انتخاب رنگ ها برای شما بوده باشد. 

 

نکاتی خلاقانه برای ست کردن رنگ لباس

تحریریه کالاتیتر

چطوری میتونم کمکتون کنم؟